Różnice między rozwodem a separacją
Małżeństwa, w których następuje częściowy lub całkowity rozpad, często podejmują kroki stosowne kroki prawne. Decyzją, która niesie za sobą najpoważniejsze konsekwencje, jest rozwód. Jednak zdarza się również tak, że sąd orzeka o separacji. W obu przypadkach następuje ustanie między małżonkami wspólnoty majątkowej, a małżonkowie w razie śmierci nie dziedziczą po sobie. Wyróżnić możemy jednak kilka kluczowych różnic pomiędzy rozwodem i separacją. Co się do nich zalicza?
Separacja nie rozwiązuje małżeństwa
Kluczową różnicą pomiędzy separacją i rozwodem jest ta, że separacja nie powoduje rozwiązania małżeństwa, a rozwód tak. Każda z tych czynności prawnych musi zostać odpowiednio uzasadniona. W obu przypadkach uzasadnieniem jest zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, jednak różnica polega na tym, że w przypadku separacji nie musi być on trwały. Należy przez to rozumieć, że prawo rodzinne dopuszcza możliwość powrotu do wspólnego życia po upływie pewnego czasu, w związku z czym separacja ma charakter tymczasowy (separacja może być zniesiona orzeczeniem sądu, co wiązać się będzie z ustaniem jej skutków). W przypadku rozwodu sąd orzeka o trwałym rozpadzie małżeństwa, więc nie ma możliwości powrotu do wspólnego życia małżonków.
Inne aspekty prawne
Podstawową różnicą między rozwodem i separacją jest kwestia dotycząca rozwiązania małżeństwa. Wymienić możemy jednak jeszcze kilka różnic, które mogą być istotne dla osób, które decydują się na podjęcie takich kroków. Jedną z nich jest fakt, że małżonkowie, którzy pozostają w stanie separacji, nie mają możliwości zawarcia innego małżeństwa. Jest to możliwe jedynie w przypadku, w którym sąd orzeknie o rozwodzie. Kolejną kwestią jest zmiana nazwiska. Zdarza się tak, że małżonek, który przebywa w separacji, chce wrócić do rodowego nazwiska, jednak również nie jest to możliwe.
Mimo tego, że separacja powoduje ustanie wspólnoty majątkowej między małżonkami (dorobek dzielony jest tak samo, jak podczas rozwodu), to jeśli zajdzie taka konieczność, małżonkowie będą nieć musieli wobec siebie wzajemną pomoc, która miałaby miejsce w małżeństwie. Jest ona wymagana w sytuacji, w której wskazują na to względy słuszności. Ostatnią, niemniej ważną różnicą jest również ta, że postępowanie o rozwód może toczyć się wyłącznie w trybie procesu, natomiast w przypadku separacji możliwy jest nie tylko proces, ale również postępowanie nieprocesowe, które jest pozbawione elementu spornego.