W jaki sposób podzielić majątek po rozwodzie?
Rozwód to z pewnością trudna sytuacja pod względem emocjonalnym, a jednocześnie pojawia się konieczność uregulowania licznych formalności. Jedną z nich jest podział majątku. Jeśli nie istniała intercyza, to w momencie zawarcia małżeństwa powstała wspólnota majątkowa, czyli wszystko co małżonkowie zdobyli, zarobili, nabyli w czasie małżeństwa wedle zasady należy do nich po połowie.
Jednak sprawa o podział majątku może być bardziej skomplikowana, szczególnie jeśli byli małżonkowie nie są zgodni co do wartości i swojego udziału we własności. Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na profesjonalnego pełnomocnika, który zajmie się wszelkimi dokumentami i ustaleniem sprawiedliwego podziału.
Wyodrębnienie majątku osobistego
Sposób podziału majątku może być uzależniony od wielu elementów. Po pierwsze każde z małżonków mogło posiadać np. nieruchomość lub środki finansowe wcześniej, przed ślubem – wówczas jest to jego majątek osobisty i jeśli środki takie włożył w zakup czegoś wspólnego, np. większego mieszkania dla rodziny, to ta część może stanowić jego wyłączny udział. Podobnie w kwestii otrzymania spadku lub darowizny, które mogą być indywidualnym majątkiem jednej strony. Sąd musi więc uwzględnić wartość wkładu osobistego, jak i wyodrębnić część majątku, która pozostaje do równego podziału między małżonkami.
Długie sprawy o podział majątku
Jeśli byli małżonkowie nie są ze sobą zgodni odnośnie podziału majątku, to sprawa może toczyć się bardzo długo i wymagać chociażby powołania biegłych, w celu sporządzenia dokładnej wyceny. Ustalenie między sobą poszczególnych aspektów i zgadzanie się, zdecydowanie uprasza sprawę i może ją skrócić i pozwolić „pójść dalej”. Pamiętajmy również, że sprawa o podział majątku jest odrębną od prowadzącej się sprawy rozwodowej i może toczyć się w jednym czasie lub znacznie później, gdyż nie ulega przedawnieniu. Wszystko zależy od tego kiedy złożymy stosowne dokumenty w sądzie rejonowym. Jednocześnie sprawa przeprowadzona od razu ułatwia ocenę, istnieje również większa pewność, że wszelkie dokumenty potwierdzające własność będą łatwo dostępne, wartość się nie zmieni, a jedna ze stron nie zaniedba lub nie przeprowadzi remontu mieszkania, co też trzeba by wziąć pod uwagę.